עיצוב אמבטיות

עיצוב אמבטיות

עיצוב הבית כולל בין היתר את חדרי האמבטיה. גם כאן כמו בכל הבית הקווים המנחים יהיו שמירה על קו עיצובי אחיד עם שאר הבית ודגש על נוחות ויעילות השימוש. 

לעיתים לחדרי האמבטיה לא נותר חלל גדול, ולכן בשלב התכנון הראשוני יינתן דגש לניצול מקסימאלי ומיטבי של החלל הנתון. את פתח האמבטיה נמקם באמצע הקיר ונשתדל להימנע ממיקומה בסמוך לאחד הקירות. כך העימוד של הכלים הסניטריים לא יהיה על חשבון חלל הכניס ונוכל להתשתמש בחלל המרכזי בתוך חדר האמבטיה גם בתור חלל הפתח של הדלת ונחסוך מקום.

בצד של פתיחת הדלת נשתדל למקם את הכיור והמראה כך שהנכנס לאמבטיה יראה ראשית את החלק היפה יותר. מאחורי הדלת נמקם את האמבטיה ו/ או המקלחון. במיוחד כאשר מדובר בחדר אמבטיה קטן את הרכיבים הגדולים, כגון האמבטיה, כדאי למקם במקום הכי רחוק מהפתח ליצירת חלל נעים ונוח לשימוש. 

כעת, כאשר שלב בחירת המיקומים לכל הכלים הסניטרים כבר מאחורינו נעבור למס' דברים חשובים נוספים. חשוב לזכור כי כיום ניתן למצוא כיורי אמבט מונחים בעומק של 30 ס"מ בלבד, כך ניתן לצמצם את עומק ארון האמבטיה ולהרוויח עוד חלל. במקרה כזה בארון שמתחת לכיור נוותר על מגירות ונעשה מדפים לניצול מקסימלי של החלל הפנימי בארון. נוכל לבחור בין דלתות נפתחות לדלתות הזזה שחוסכות עוד מקום ונוחות מאוד לשימוש בחלל קטן.

מעבר לפן העיצובי חשוב שנזכור שחדר האמבטיה הוא מקום שנכנסים אליו מספר רב של פעמים ביום ועל כן חשוב לשמור על פרקטיות גבוהה.  לדוגמא: כאשר מתכננים את החלון רצוי שלא למקם אותו מעל הכיור כי אז לא יהיה מקום למראה. את החלון נמקם, במידת האפשר, מעל מושב האסלה לנוחות ולאוורור ולאוורור מקסימאלי. 

טיפ חשוב, פעם היינו עושים מעל האמבטיה שתי נקודות אינסטלציה – האחת ממש מעל סף האמבטיה והשנייה גבוהה יותר ליציאה ל"דוש". כיום ניתן לחסוך בעלויות נקודות האינסטלציה הכפולות ולהשתמש במוט פינוק- מוטות יפים ומעוצבים המאפשרים לתלות את שפורפרת המים בנוחות ולהתאים לגובה הרצוי לכל בן משפחה בהתאם לגובהו. כך אנו חוסכים גם באינסטלציה פנימית, גם בחיצונית וגם משיגים נוחות ופרקטיות מירבית. 

בחירת הצבעים- ככלל נתשדל לשמור על מראה עיצובי אחיד עם קו צבעים שיעבור דרך כל עיצוב הבית. עם זאת, בחדרי אמבטיה קטנים ניתן עדיפות לצבעים בהירים עם נגיעות של דקורים ופסי ניקל למיניהם שייצרו מראה גדול ושופע בעיניים. 

גם בבחירת האסלה יש חדשות ויש קו חדש – נזכור כי היום מאוד נוח ונכון להשתמש באסלה תלויה. השימוש באסלה תלויה מצריך בנייה מיוחדת ויוצר בליטה בקיר. הבליטה הזאת מאפשרת משחק בצבעים ובעיצובים ומקנה צביון מיוחד לחדר האמבטיה. 

טיפ אחרון וחשוב מאוד, בחדרי האמבטיה בדרך כלל נאכסן כלי רחצה, נייר טואלט וכו' ונרצה מקום אכסון מקסימאלי. לצורך כך אני ממליצה לקחת בחשבון את הצורך בנגרות אישית. נגר שיגיע אליכם לחדר האמבטיה המיוחד שלכם, ייקח מידות מדוייקות ויתאים ארון מושלם מקיר אל קיר שיתפוס את החלל המדוייק ויאפשר מקסימום  ניצול לאכסון. גם בהיבט העיצובי זה נעים ומושלם בעין, הנגרות המותאמת  מונחת היטב בקצוות ולא משאירה חללים פנויים בקצה הקיר שלא נעימים למראה. 

אחרי שמיקמנו ועיצבנו וחשבנו על יופי, נוחות ופרקטיות חשוב שנתייחס בכמה מילים גם לבחירת החומרים. יש חשיבות רבה לבחירת החומרים. מומלץ לבחור בחומרים איכותיים  במיוחד בציוד הנכנס אל תוך הקירות על מנת לחסוך בצרות בעתיד. בחומרים החיצוניים, נראה כמובן להקפיד על חומרים טובים בעלי תו תקן מתאים על מנת למנוע שבירה ופיצוצים מיותרים בעתיד. 

בבחירת העיצוב וניצול החללים נוכל להשתמש במשחקי גבס וליצור נישות מעוצבות בתוך הקיר לחפצי נוי וריח. בבחירת התאורה חשוב לשים לב להתאמת התאורה לחדרי אמבטיה  המאופיינים בלחות גבוהה. 

בהצלחה!

כמה מילים עליי:

לירז חזן (38), מעצבת פנים. למדה והשתלמה בעיצוב ואדריכלות פנים במכללה לעיצוב הבית. 

לירז, אמנית בנפשה מזה שנים רבות, ציירת של ציורי אווירה. ציורי בד גדולים לכל מטרה ומהווים את מרכז תשומת הלב בחלל בו הם נתלים. 

לאחר שנים רבות של ציור לביתה ולאחרים בחרה לירז להרחיב את האמנות לעיצוב כלל הבית עם התמחות מיוחדת במטבחים. מזה 7 שנים שלירז מעצבת בתים פרטיים גדולים כמו גם דירות ומתאימה את העיצוב לטעמם של הרוכשים כמו גם לתקציב. 

לשם עיצוב הבית משתמשת לירז בתוכנות העיצוב אוטוקאד, טורבוקאד וראומפן. הלקוחות מקבלים תרשים תלת מימד הממחיש גם לאלה המתקשים לדמיין את העיצוב מתוך החלל הקיים. 

טיפים לעיצוב ורעיונות תוכלו למצוא באתר האינטרנט של לירז: www.Ldesign.co.il